HER ŞEY UCUZA GİDİYOR

 Cüneyd Bagdadi´nin müridi Ebu Cafer Fergani bir gün seyhinin önünden gidiyordu.

 Ebu Cafer yaya seyh at üstünde yagmurlu bir gün, yol camurlu. Ebu Cafer´in gönlünden sunlar gecti:

 - Seyh at üstünde giderken benim camur ve balciktaki halimi ne bilsin? Bir saat gidiyorlar seyh birden bire atindan inip Ebu Cafer´e binmesini emrediyor. Ebu Cafer telas ve istirap icinde:

 - Yapamam seyhim, sizi yaya yürütmek hic olur mu? Fakat Seyhin emri üzerine binmeye mecbur oluyor. Seyh Ebu Cafer´in sirtindaki heybeyi de yüklenip önünde yürümeye basliyor. Ebu Cafer geride at sirtinda iki büklüm utancindan erimis. Ata adeta cesedini tasitarak gelmekte, nihayet yerlerine variyorlar.

 Seyh soruyor:

 - Fergani at üstünde nasildin?

 - Aman Seyhim, halimi anlatamam.

 Seyh olayi özetliyor:

 - Iste sen omuzlarinda benim heybem, camur ve balcikta ilerlerken ben at sirtinda, senin simdi at sirtinda gecirdigin hal icindeyim. Hangisi hafifmis bu mu, evvelki mi? Bu menkibeden iki seyi anliyoruz. Birincisi dervislik hirkasinin yukarida da bahsettigin gibi ne kadar zor oldugunu, ikincisi ise büyük velinin müridanin icinden ne geciyorsa onu aninda okudugunu. Bir örnek bizde.

 Abdurrahim Reyhan hazretlerini ziyarete bir kisi gelmisti. Bu gelen kisiye bakti bakti, buyurdu ki:

 - Sizin kalbinizden iyi seyler gecmiyor. Bu kapiya kötü niyetle gelinmez. Adam yildirim hiziyla odayi terk etti.

 Bu devir öyle bir devir ki dil haya ediyor, konusmaya. Asrin tüm hastaliklarini toplasaniz bir araya ve tüm hastaliklara tek tek ilac receteleri yazsaniz, tedavi edecek doktoru bulamazsiniz.

 Niye mi?

 Cünkü hastalik organlarda degil organlarin tam icerisinde kalbin, beynin, yüregin, sinir sisteminin madde yönünü görebilirsiniz.

 Ya mana yönünü, mana yönü bir bilmece degil mi?

 Her sey ucuza gidiyor din bile bu asir öyle bir asir ki tarifi gercekten zor. Biktik artik her gün gazetelere boy boy manset olan din bezirganlarindan artik üfürükcüden, falcidan ve biktik artik sahte seyhlerden, din pazara mi cikti ne oluyor bize neyi kaybettik bulamiyoruz?

 Yahut nerede yanlis yaptik ta bunlari hak ettik. Basi agriyan en iyi doktoru arayip buluyor da tüm hastaliklarin ilacinin recete sahibini niye ayni titizlikle arayip bulmuyor. Yazik, cok yazik! Nuru, sokak lambalariyla karistiriyoruz. Ve bizi aydinlatiyor diye hizla ona dogru kosuyoruz. Durun gitmeyin, o sokak lambasi sizi sadece birkac yil aydinlatir, sonu karanlik sonu karanlik.